Prvé snímky prostredníctvom IP kamery boli vďaka vynálezcovia Martinu Greenovi nadobudnuté už v roku 1996. Na vylepšeniach, zrýchľovanie prenosu dát i kvality záznamov, pripájanie a komunikáciu externých zariadení, pracujú výrobcovia monitorovacej techniky neustále. Preto môžeme IP kamery spoľahlivo používať nielen pri monitoringu domácnosti a súkromných priestorov, ale nájdu uplatnenie aj pri sledovaní komerčných plôch, obchodných priestorov, bánk, priemyselných priestranstiev.

Orientovať sa v IP kamerách možno celkom ľahko, je ale dobré poznať aspoň základné pojmy a funkcie, ktorými sú opatrené.

 

Vnútorné kamery stolové alebo závesné nájdu využitie pri monitorovaní interiéru v domácnostiach alebo menších aj väčších komerčných priestoroch. Možno ich použiť tiež von, ale vždy do krytých priestorov kvôli vlhkosti. Obvykle sú lacnejšie práve z dôvodu materiálu, u ktorého nie sú kladené vysoké nároky na odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Vonkajšie kamery sú najčastejšie používané na monitorovanie parkovísk, ulíc, ihrísk, parkov i súkromných záhrad a priestor okolo objektov. Pohybujú sa vo vyššej cenovej hladine. Sú totiž vyrábané z odolnejších materiálov zabraňujúce ľahkému odcudzenia, ale i mechanickému poškodeniu - označenie IK. Odolnosť voči poveternostným vplyvom je označované stupňom krytia IP66 až IP68.

 

Podľa možnosťou sledovania rozlišujeme dva bežné typy:
Fixné - kamera s trvale upevneným alebo pohyblivým telom, ale pevne daným uhlom záberu
Rotačné - kamera s trvale upevneným alebo pohyblivým telom, s otočnou kamerou s možnosťou náklonu a záberov z mnohých uhlov

 

 

Inštalácia svojpomocne
Inštalácia kamery alebo kamerového systému nie je zložitá. Najmä, ak si radi hráte s technickými vychytávkami. Pred umiestnením na stabilné miesto kameru najskôr skúste pripojiť k WiFi a spárujte so svojím mobilným prístrojom alebo tabletom. Získate tak okamžitý prehľad o pohybe vo snímanom prostredí. U niektorých typov kamier výrobca odporúča najskôr pripojenie cez LAN kábel do počítača, až následne pripojiť k WiFi. Ak kamera pripojenie na WiFi hotspot neumožňuje, pripojte kameru do lokálnej siete cez LAN kábel s RJ45 konektorom a prepojte s modemom. V aplikácii obvykle dodávané spolu s kamerou zistíte ID kamery, následne zadajte heslo pre pripojenie.

 

Praktické vlastnosti
Pred nákupom IP kamery je vždy dobré zvážiť účel, pre aký má slúžiť. Následný výber konkrétnych typov, vlastností i parametrov je potom celkom iste ľahšie. Pri zlej viditeľnosti alebo v neskorých nočných hodinách by mala byť kamera vybavená nočným videním, vhodný je aj pamäťový slot pre uchovávanie fotografií aj videozáznamov. Funkciu ONVIF využije užívateľ, ktorý vlastní väčší počet kamier rôznych typov a výrobcov. Umožňuje totiž kompatibilné prepojenie bezpečnostných systémov medzi sebou.

Kvalitu snímok a záznamov ovplyvňuje rozlíšenie obrazu. Čím je hodnota rozlíšenia väčšia, tým väčšia je následná kvalita obrazu. Medzi najvyhľadávanejšie IP kamery patrí zariadenie s Full HD rozlíšením, čo je od 1920 x 1080 pixelov (2,1 Mpx). S takýmito hodnotami je možné ihneď po uložení záznamu do počítača sledovať detaily aj používať digitálny zoom bez väčšieho ovplyvnenia kvality obrazu či jeho deformácie. Šírku alebo výšku snímaného obrazu ovplyvňuje vertikálne a horizontálne zorný uhol udávaný v stupňoch.

 


Sledujte svoj domov odkiaľkoľvek - IP kamery zachytia všetko dôležité!