Medzi najekologickejšie a tiež najšetrnejšie vzhľadom k životnému prostrediu a rodinnému rozpočtu je kúrenie drevom. Navyše napríklad oproti uhliu je skladovanie a práca s drevom čistejšie a popol z neho možné následne použiť ako hnojivo. Možno aj to sú dôvody, prečo chystáte drevo na zimu tiež vy. Čo by ste ale mali vedieť pred jeho prípravou?

 

Aké drevo potrebujem?

Nie je drevo ako drevo. Je rozdiel v tom, či chcete kúriť v otvorenom ohnisku, krbe, krbových kachliach alebo kotlami. Mäkké drevo (borovica, smrek, smrekovec, jelša) je vďaka krehkosti a častému praskaniu vhodné najmä na podpaľovanie. Jeho triesky a polienka rýchlo priestory vyhrejú, ale k následnému udržaniu tepla je jednoznačne vhodnejšie drevo tvrdé. Napríklad dub, buk a breza horí dlhým plameňom, takmer nepraská, príjemne sála teplo a jeho žeravé uhlíky dlho dohorievajú. Je vhodné do otvorených ohnísk a do podmienok, kedy je potrebné udržať teplo dlhšiu dobu.

 

Ako palivo uchovávať s ohľadom na čo najväčšiu výhrevnosť?
Kúrenie čerstvo porezaným, teda vlhkým drevom, nie je efektívne a ani úsporné. Voda v dreve sa totiž pri zahriatí mení na paru, ktorá odchádza z komína spolu s teplom. Vlhké drevo z toho dôvodu zle horí, výhrevnosť je nízka, veľa tlie a silne znečisťuje presklené dvierka krbových kachlí. Najvyšší tepelný efekt získate u vysušeného dreva uskladneného ideálne pri stene domu alebo vonku pod prikrytú plachtou. Pozor však na drevo uskladnené vo vlhkom pivnici - môže splesnivieť. Pri kúrenie v miestnosti takýmto drevom nejde cítiť príjemná vôňa živice, ale naopak zápach plesne a zatuchliny.
Všeobecne platí, že mäkké drevo vyschne za 8 mesiacov až rok, tvrdé drevo za 2 až 4 roky. V dobre vyschnutom dreve je potom max 15% podiel vody.
 

O výbere správneho palivového dreva už bolo povedané dosť, nastal teda čas zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom a čím drevo spracovať.
 
Chcem si kúpiť pílu, ale ako si vybrať tú najlepšiu?
Rôznych typov píl je skutočne veľa a záleží na potrebách každého spotrebiteľa, ktorá je najlepšie práve pre jeho potreby. Lesný robotník si vyberie určite inú motorovú pílu, než majiteľ domu s kotlom na drevo, alebo chalupár vytápajúci si chĺpku v krbových kachliach. Aký kľúč pre výber si teda zvoliť? Odpovedzte si sami...

 

- Ako často budem drevo rezať?
- Aké množstvo za sezónu stopím?

- Budem rezať vetvy smreku alebo polená buku?

- Potrebujem len palivo alebo je mojou profesiou ťažba dreva?
- Viem si na píle urobiť bežné opravy a údržbu?
- Potrebujem príslušenstvo? (Náhradná lišta, štartovací kábel, pásmo, pilník, prilba ...)

- Akú mám predstavu o finančnom náklade?

 

Benzínová motorová píla

Určená najmä pre častejšie použitie, vyniká vysokým výkonom. Pri nákupe benzínové motorovej píly je dobré vedieť, že ich delíme do troch kategórií:

 
Píla v kategórii Hobby - podľa celkovej konštrukcie píly s radom plastových častí je určená najmä pre občasné rezanie palivového dreva. Zdvihový objem okolo 40 cm zvládne rezanie najmä konárov a menšieho dreva, prerezávanie stromov a kríkov. Píly sú bežne dostupné v špecializovaných obchodoch aj hobby v marketoch v rádoch tisícov korún.

 
Píla v kategórii Poloprofesionálne - konštrukcie píly je kombináciou plastu a kovových častí. S pílou o výkone až 3kW a zdvihovým objemom od 50 - 70 cm je možné pracovať v podstate denne. Zvládne prácu s rezaním polien mäkkého i tvrdého dreva, je bežne využívaná majiteľovi rodinných domov s vykurovaním drevom, aj živnostníkov v stavebníctve pracujúcich s drevom. Dobrá poloprofesionálna píla sa dá kúpiť v cenách od 10 tisíc korún vyššie.

 
Píla v kategórii Profesionálne - v dielni by nemala chýbať pracovníkovi v lesníctve, ktorého povolaním je ťažba dreva. Rovnako tak je súčasťou výbavy dobrovoľných i profesionálnych záchranných zložiek. Jej súčiastky sú totiž vyrobené so špeciálnych materiálov a odolnej ocele. Výkon cez 4,5 kW a zdvihový objem až 120 cm zvládne prácu v tých najnáročnejších podmienkach i po dobu niekoľkých hodín vkuse. Preto nie je divu, že obstarávacia cena presahuje niekoľko desiatok tisíc korún.
 
Elektrická motorová píla
V porovnaní so všetkými vyššie uvedenými pílami je najbližšia hobby kategórii. Údržba, výkon aj použitie stačí k občasné prácu s otopm či stavebným úpravám na chate či chalupe. V porovnaní s benzínovými pílami je rozhodne menej hlučná, cenovo dostupnejšia, ľahšia, tým pádom sa s ňou pri práci lepšie manipuluje.
 
Akumulátorová píla
Patrí do kategórie finančne menej nákladnejších, možno ju zaobstarať za cenu zhruba okolo 7000 korún. Cena je však vykúpená výkonom. Ten zvládne rez maximálne tenkých vetiev, otopov, prerezanie kríkov a stromčekov. Je tiež využívaná v stavebníctve pri dokončovacích tesárskych prácach. Výhodou je nízka hmotnosť a hluk, absencia spalín i kábla. Je napájaná akumulátorom nabitého zo siete 230 V.
 
Práca s pílou vyžaduje pravidelné čistenie, údržbu, avšak najmä bezpečné zaobchádzanie. Pri kúpe akejkoľvek píly teda nezabúdajte na preverenie dostupnosti náhradných dielov, príslušenstva a nákup bezpečnostných a ochranných pomôcok.
Tipy: