Čo budete potrebovať:

 
- 12V Solárny panel (napríklad 40W)
- Solárny regulátor
- Batériu 12V
- Auto-adaptér USB
- Konektory pre solárny panel (možno sa zaobísť aj so skrutkovanou svorkovnicou)
- Zásuvka autozapaľovača na kábel
- Dvojlinka
- Faston konektor

 

Postup práce:
1. Ako prvé si pripravíme výstupný konektor, a to tak, že ho rozskrutkujeme a prispájkujeme dvojlinku na spájkovacie očká. Označený vodič (červený s červeným prúžkom) na stredový kontakt a druhý vodič na druhej spájkovacie očko. Na záver tohto kroku konektor opäť zoskrutkujeme. Dĺžku vodiče necháme napríklad 0,5 m, zvyšok použijeme ďalej.

 
2. Na ďalšiu časť dvojlinky s dĺžkou opäť cca 0,5 m pripevníme za pomocou klieští fastony. Opäť platí, že na značený vodič červený a na druhý modrý. Tým sme si pripravili vstupné svorky pre batériu.

3. Na poslednú časť kábla (cca 1 m) nacvakneme konektory pre solárne panely. Typ "female" je pre plusový kontakt, takže ho nacvakneme či napájame na značený drôt. Druhý typ "male" napojíme na drôt neoznačený. Ak chceme použiť svorkovnicu, tento krok preskočíme - len si nachystáme potrebnú dĺžku kábla.

 
4. Teraz už poďme na zapojenie regulátora. Samotný regulátor má na sebe celkom 3 páry svoriek vždy značené + a -. Ako prvý zapojíme výstupný kábel do pravého (výstupného) páru svoriek označených ikonkou žiarovky. Značený kladný pól do svorky označenej + a neoznačený do svorky označenej znamienkom -. Ďalej pripojíme na prostredný pár s označením batérie kábel pre batériu rovnakým spôsobom, ako tomu bolo u výstupné svorky. Ako posledný priskrutkujeme kábel pre pripojenie solárneho panelu - panel samotný zatiaľ necháme odpojený!

5. Do autokonektorov osadíme autoadaptér s USB výstupy pre nabíjanie telefónu.

 
6. Pripojíme pomocou fastonu batériu. Červený konektor označuje +.

7. Teraz je čas pripevniť konektory na solárny panel, alebo je z panela odstrihnúť a pripojiť pomocou skrutkovacích svorkovníc! POZOR! Solárny panel sa musí pripojiť až naposledy, aby nedošlo k poškodeniu regulátora.

 
8. Teraz už stačí vystaviť panel na slnko. Regulátor nabíja batériu, prípadne po stlačení tlačidla "Power" mobilný prístroj zapojený do USB adaptéra.

Rady na záver:
• Vonku smie byť umiestnený len solárny panel, ostatné komponenty by mali byť umiestnené na krytom mieste (napríklad v stane, karavane alebo v automobile).
• Dĺžka vodičov by mala byť čo najmenšia, aby bola eliminovaná strata na vedenie.
• Batéria nesmie ležať vybitá príliš dlho - skráti sa tým jej výdrž.
• Nie je potreba mať obavy, že by sa batéria vybila pod únosnú hranicu. Toto už zabezpečuje samotný regulátor, ktorý pri vybitej batérii sám odpojí výstupné svorky od napätia.
• Takto navrhnutý systém by mal pokryť nabitie telefónu a generovať elektrickú energiu aj pri málo slnečnom počasí.
 
Záver:
Malá elektráreň nabije batériu a zariadení pri plnom slnku aj počas menej slnečného dňa. Možno nabíjať pomocou pripojenej batérie aj počas noci viac zariadení naraz. V ideálnych podmienkach je teda možné za jeden slnečný letný deň získať až cca 360 Wh. Pre porovnanie sa tak pri prepočte na kapacitu powerbanky pohybujeme na hodnote 100 Ah čo je 100 000 mAh - a to je už slušný výkon, ktorý teoreticky postačí na nabitie cca 20-30 mobilných prístrojov z 0 do 100%. Ako batérie, tak i solárny panel možno vymeniť za výkonnejší, napríklad solárny panel 100 W a batériu cca 60 Ah. Následne potom budeme mať k dispozícii oveľa viac energie.

 

 


Ing. Adam Remeš
Technický špecialista TIPA.SK