Príjemné osvieženie v teplých letných dňoch, pretiahnutie svalov a posilňovanie celého tela, udržiavanie kondície - to sú len niektoré dôvody, kvôli ktorým zvažujeme obstaranie vlastného bazénu. Aký veľký, kam ho umiestniť? Koľko času chceme u neho tráviť? To je len niekoľko z mnohých otázok, ktoré by sme si mali pred samotným nákupom zodpovedať.

 

Nad zemou alebo v zemi?
Je dôležité si povedať, čo od bazénu vlastne čakáme. Osvieženie bez prílišného obmedzenia priestoru a za slušných finančných podmienok skvele zaistí nadzemný bazén. Za pomocou kartušovej alebo pieskovej filtrácie, prípravku proti riasam a baktériám, plachty a krycieho stanu môžeme v príjemne teplej a čistej vode tráviť s deťmi celé prázdniny. Pre spestrenie možno deťom zaobstarať nafukovacie lehátka, sedacie a iné hračky do vody. Akonáhle letné obdobie skončí, po vypustení, vyčistenie a upratovanie bazéna na suché miesto možno priestor záhrady používať k iným aktivitám.

 

Kúpanie v bazéne nie je však potešením iba v letných mesiacoch. V zabudovaných bazénoch ideálne so zastrešením sa môžeme kúpať od jari až do chladnej jesene. Pri jeho obstaraní, ale musíme o to viac premýšľať nad tým, či:

 
- Máme dostatočnú finančnú rezervu na nákup potrebného príslušenstva ako je napríklad plachta, zastrešenie, bezpečnostné prvky, úprava terénu v bezprostrednej blízkosti bazéna
- Sme zvolili správne umiestnenie bazéna vzhľadom k susedom alebo polohe domu a svetovým stranám (slnečné miesto alebo zátišie v tieni)
- Je pod bazénom ideálne podložie, nie je terén príliš členitý a máme dostatočne blízko prístup k vode, kanalizácii a k zdroju el. napätia
- V prostredí okolo bazénu nedôjde postupom času k zmenám, ktoré sme si pri zriadení bazénu neuvedomili - rast stromov a kríkov okolo bazénu môže po čase vďaka ich rastu bazén zatieňovať alebo znečisťovať
- Firma realizujúca zabudovanie bazéna má dobré referencie skutočných zákazníkov, dodržiava termíny a cenové podmienky, ponúka záručný a ideálne aj pozáručný servis. Uistiť sa, že kalkulácia je uvedená vrátane všetkých doplnkových služieb

 

Ako s úpravou vody?
Či už využívame bazén príležitostne alebo denne, čistá a nezávadná voda je predpoklad skvelého a osviežujúceho kúpeľa. Opaľovací krém, drobný hmyz, riasy a iné nežiaduce mikroorganizmy zásadne ovplyvňujú kvalitu vody už od prvotného napustenia bazéna. Voda do bazéna by mala pritekať zo zdroja, o ktorom jednoznačne vieme, že je nezávadný (vodovodný rad, úpravňa vody), prípadne pitná studničná voda s laboratórne preverenou kvalitou. Udržiavať čistú priezračnú vodu možno vedľa filtrácie a bazénového vysávača niekoľkými ďalšími spôsobmi:
Chlórová dezinfekcia
Zaistí účinnú dezinfekciu vody, stabilizuje pH, zmäkčuje vodu. Pomocou plávajúcich zásobníkov a pravidelného mechanického čistenia zaistí krištáľovo priezračnú vodu. Dávkovanie prípravkov je nutné vždy prispôsobiť aktuálnej kontrole pH vody prostredníctvom testera.
Bezchlórová dezinfekcia
Ošetrenie bazénovej vody možno zabezpečiť tiež prostriedkami šetrnými k pokožke aj životnému prostrediu. Fungujú na báze aktívneho kyslíka, účinne likvidujú baktérie, vírusy a ďalšie nežiaduce mikroorganizmy, potláčajú vznik rias. Ošetrená voda nezapácha po chlóru, nedráždi oči, nenarušuje technológiu bazénu.
Slaná voda
Nedá sa povedať, že voda v bazéne je slaná, pretože koncentrácia soli vo vode je veľmi nízka. Ide ale o technológiu, pri ktorej sa vďaka solinátori slaná voda premieňa na voľný (teda nezávadný) chlór. Nezapácha a je k pokožke šetrná. Krištáľovo čistú vodu bez mikroorganizmov je ale aj tak potrebné sledovať, najmä jej pH. Používanie slanej vody je najmä v krytých bazénoch dôležité vopred dôkladne premyslieť vzhľadom k pôsobeniu soli na konštrukciu a vzduchotechniku bazénu.

 

Ľadové osvieženie
Nielen kúpanie patrí k letu. Osviežujúce kokteily, grilovanie, posedenie až do nočných hodín na terase - a k tomu od rána do večera kopa zmrzliny. Príprava je jednoduchá, takže môžu pomôcť aj deti. Základom je mraznička, mixér a ingrediencie, ktoré máme vždy po ruke. Chutiť by vám mohla treba:

Banánová zmrzlina
- Banán
- Nízkotučný tvaroh
- Vanilkový struk

Lesná zmrzlina
- Zmes lesného ovocia (maliny, jahody, čučoriedky, černice)
- Med
- Kyslá smotana

 
Kokosová zmrzlina
- kokosové mlieko
- Banán
- Vanilka
- Šťava z 1 citrónu

 

A ako znášate vysoké letné teploty vy? Napíšte nám a inšpirujte nás svojim overeným ľadovým receptom na horúce leto!