Či už sa chystáte na prechádzku za mesto, alebo si len nakúpiť, nepodceňujte bezpečnosť a dodržiavajte nielen pravidlá cestnej premávky, ale skontrolujte aj povinnú výbavu bicykla. Viete, čo všetko do nej patrí?

 
Povinná výbava bicykla:
● predná a zadná brzda
● predné biele odrazové sklo
● zadné červené odrazové sklo
oranžové odrazové sklá (z oboch strán oboch pedálov)
● oranžové alebo reflexné odrazové sklá vo vypletení predného, zadného alebo oboch kolies (a to minimálne jedna z oboch strán)
 
Za zníženej viditeľnosti je potrebné bicykel zabezpečiť:
● svetlometom svietiacim dopredu, bielym svetlom alebo svietidlom bielej farby s prerušovaným svetlom (len ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená)
● zadným svetlom červenej farby, môže byť nahradená svietidlom s prerušovaným svetlom červenej farby
zdrojom elektrického prúdu, ktorý bude schopný minimálne po dobu 1,5 hodiny dodávať energiu do svetla (batéria či dynamo)
 
Odporúčané vybavenie, ktoré je pri cyklovýletoch snáď už samozrejmosťou:
• zvonček
• kryt reťaze
• funkčné blatníky
• zaslepené konce riadidiel
• cyklistická prilba
reflexný odev
• cyklistické okuliare
• vhodná pevná obuv
cyklistické náradie, pumpa, duša
zámok
• lekárnička - obväz, náplasť, dezinfekcia

 

Aká povinnosť platí pre cyklistov?
Dieťa do 10 rokov môže sadnúť na bicykel iba v doprovode osoby staršej ako 15 rokov. Prilba je povinná u detí a mladistvých do 18 rokov. Táto povinnosť neplatí pre dospelých, ale používať ju je rozhodne na mieste. Pri nešťastnom páde stlmí náraz a rozloží úder. Pokiaľ je  na hlave správne nasadená a pod bradou upevnená, podľa vyjadrenia Polície ČR sa pri nebezpečnom páde až 19x znižuje riziko úmrtia.
Pri cykloturistikách je potrebné mať na pamäti, že v ČR platí nulová tolerancia alkoholu v krvi. Pri porušení v akomkoľvek množstve alkoholu v krvi sa cyklista zbytočne vystavuje sankcii od 10 tisíc po 50 tisíc korún.

 
Zbalené na cesty už máme, teraz je potrebné sa občerstviť
Najmä pri dlhších výletoch by sme nikdy nemali odísť bez fľaše na pitie a desiatou. Je zbytočné lámať si hlavu nad nejakými špecialitami. Na kratšie cesty a menej náročné trasy stačí neochutená voda, na dlhšie a náročnejšie výlety, nápoj obsahujúci ióny. Výbornou desiatou s obsahom potrebných sacharidov a draslíka pri výkone je banán. Na ten by sme nikdy nemali zabudnúť. A pre istotu si ešte do vrecka dresu pribalíme sáčok sušeného ovocia a energetickú tyčinku.

 
 

Kam sa vydáme u nás?
V Českej republike je vybudované vyše 2 000 km cyklostezek, zatiaľ čo vyznačených cyklotrás je okolo 38 000 km. Aký je medzi nimi rozdiel? Cyklostezka je spevnená komunikácia alebo asfaltová cesta pre cyklistov i peších. Je označená modrou značkou s bielym okolo. Cyklotrasa je vyznačená trasa cyklistickými, najmä žltočiernymi značkami. Čím nižšie číslo na značke je, tým je cyklotrasa významnejšia. Ide v podstate len o ukazovatele smeru. Najviac vyznačených cyklotrás má Jihočeský kraj, hneď za ním Praha a Stredočeský kraj.

Keď krásu strieda extrém
Cykloturistika je obľúbená aktivita na celom svete, preto vznikajú stále nové chodníky a trasy, niekedy na neuveriteľných miestach a v extrémnych podmienkach. Medzi ne patrí napríklad cyklostezka El Caminito del Rey v Španielsku v oblasti Malaga. Je asi 1 m široká a vinie sa v dĺžke asi 5 km vo výške 100 m nad priepasťou kaňonu El Chorro. Nezabudnuteľný zážitok s fantastickými výhľadmi na priepasť.
Na svoje si prídu tiež obdivovatelia kultúrnych pamiatok vo Francúzsku na cyklotrase La Loire á Vélo meracia asi 800 km údolím rieky Loiry až k Atlantickému pobrežiu. Po ceste okolo typického francúzskeho vidieka môže cyklista navštíviť niekoľko zaujímavých miest, záhrad, parkov i známych zámkov.
Pre vyznávačov adrenalínu na dvoch kolesách je výzvou zdolanie asi 60kilometrové cyklotrasy s príznačným názvom Death Road v Bolívii. Začína zjazdom vo výške 4 700 m n. M. Väčšinou vo veľmi chladnom až mrazivom počasí po klzkej kamenistej ceste v daždi, hmle a bez zábran. Tu je pri jazde vyžadovaná úplná koncentrácie a úplná absencia akejkoľvek chyby. Množstvo krkolomných zákrut striedajú nádherné výhľady do okolia, ktoré je možné vychutnať si iba pri zastávke, určite nie počas jazdy. Oddýchnuť si možno až v cieli, teda v pralese s nadmorskou výškou 1 200 m n. m.
Tak čo? Už premýšľate nad tým, kam sa vydať a či je vaše kolo v rovnako dobrej kondícii ako telo? Užite si cyklorelax a napíšte nám zaujímavosti a tipy zo svojich ciest.

Neexistuje zlé počasie, len nevhodné oblečenie. (škandinávske príslovie)