Stále sa nemôžete rozhodnúť? Poďme si dať dohromady pre a proti.

 
  • * Stabilná teplota v domácnosti alebo pracovnom prostredí má zásadný vplyv na imunitu a zdravie všeobecne.
  • * Správnu reguláciou kúrenia môžete výrazne ušetriť.
  • * V prostredí s vyššou vlhkosťou vznikajú plesne, ktoré ohrozujú naše dýchacie cesty a vyvára toxické prostredie. Navyše sa tu darí tiež roztočom, ktorí sú jedným z najsilnejších alergénov.
  • * Pri výkyvoch teploty sa navyše človek horšie sústredí a cíti sa podráždene
 

Výhody udržanie stabilnej teploty v priestore sú jednoznačné. Pripojenie termostatu je teda vhodné na reguláciu takmer všetkých typov kotlov aj priamotopov. Možno tiež sledovať a nastaviť optimálnu cirkuláciu studenej a teplej vody, na to zasa slúži obehové čerpadlá.

 

Základom každého termostatu je čidlo, ktoré zaznamenáva zmenu teploty. Líši sa podľa vlastnej konštrukcie - mechanické a elektrické - zjednodušene ich môžeme rozdeľovať na tie s displejom a tie bez neho, pričom digitálne aj manuálne termostatické hlavice regulujú vykurovacie telesá cez termostatický ventil.

 

Ten, kto má rád veci pod kontrolou a rád spolieha na vlastný úsudok, dá zrejme prednosť mechanickému prístroju. Nastavenie teploty je nutné vykonávať ručne, a to ovládačom alebo tlačidlami. Manipuláciu s nimi zvládne každý, ale neumožňujú tak citlivé rozlíšenie.

 

Modernejšie elektronické termostaty sú vybavené displejom. Často sa môžu prepojiť s chytrým telefónom, domácu teplotu tak môžete nastavovať aj na diaľku. Hodí sa aj pre reguláciu a stráženie vykurovania na chatách a chalupách, kam jazdíme nepravidelne. Vďaka podrobnejšiemu nastaveniu vedia ušetriť viac peňazí, väčšinou ale majú o niečo zložitejšie ovládanie.
Pokročilejšie prístroje majú aj niekoľko prednastavených programov, kedy môžete voliť určitú teplotou iba v určitých dňoch v týždni, alebo v určitom časovom intervale. Naprogramovanie radi využijete, ak odchádzate mimo domova - napríklad na zimnú dovolenku. Odporúčame vykurovací systém úplne nevypínať, iba ho stiahnuť na nižšie teploty. Pred príjazdom si potom môžete domácnosť vopred vykúriť. A navyše ušetríte.

Aj z hľadiska zapojenia k vykurovaciemu systému možno vyberať z niekoľkých druhov - bezdrôtový, zásuvný a príložný. Pri vyberaní typu je potrebné zohľadniť predovšetkým spôsob vykurovania a chladenia priestorov.
 

Akú teplotu by ste mali doma udržiavať?
Všeobecne platí, že by rozsah teplôt v obytných miestnostiach mal byť 18 až 22 ° C, pričom úlohu zohráva využívanie danej izby. Napríklad kvalitnému spánku prospieva chladnejšie nastavenie. Rovnako tak na chodbách nie je potrebné prehrievať. Naopak v obývacej izbe sa odporúča nastavenie teplôt na 21 až 23 ° C a treba v kúpeľni môžete ešte pár stupňov pridať. Určite sa oplatí zatvárať dvere do chladnejších miestností kvôli obmedzeniu úniku tepla. Opäť platí, ale dôležitý ohľad na vlhkosť vzduchu. Kde nepomôže alebo nie je možné správne vetranie, pomôže vhodné vykurovanie.

 

 

 

Dymí sa vám v práci z hlavy?

Tiež pracovné prostredie vyžaduje špeciálne nastavenie teploty. Pri sedavom zamestnaní sú teplotné požiadavky iné, než pri intenzívnej fyzickej alebo manuálnej činnosti. Je jasné, že v chladnom prostredí sa zle sústredíme a naopak, ak sa budeme potiť, nebude to nič príjemné. Nezabúdajme vetrať. S ohľadom na vonkajšej teploty sa v zimnom období odporúča krátke vetranie úplným otvorením okien, v letných mesiacoch zase pomôže mikroventilácia alebo otvorenie vetráčika.

 

Vnímanie teploty je však do značnej miery individuálne. Ženy vnímajú chlad citlivejšie a intenzívnejšie vnímajú výkyvy teplôt. Nesťažujte sa, že je vaša žena chladná a radšej správne nastavte termostat.

 

A čo vy, máte doma alebo v práci termostat? Podeľte sa s nami o skúsenosti!

 

 

 

 

 

 

 

Naše tipy: