S najväčšou pravdepodobnosťou nastáva čas, kedy začínate vyťahovať záhradný nábytok, oprašujete grily a začínate zisťovať, ktorým rastlinám a stromčekom uškodilo chladné zimné počasie. Pobytom na záhrade budete v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch radi a dobrovoľne tráviť svoj voľný čas. Pripravte si ju preto tak, aby vám pohľad na ňu robil naozaj len radosť.

 

Máte pri vstupe na záhradu pocit, že tadiaľ prešiel obrnený voz?
Nielen medvede sa prebúdzajú zo zimného spánku. Aj krtkovia sa tešia, až budú vŕtať svoje cestičky na záhradkách. Ich labky, ale žiadnemu záhradkárovi nerobia radosť. Preverenú ochranou proti vyčíňaniu krtkov a hrabošov je odpudzovač. Veľmi účinný je solárny. Umiestnite ho na najbližšie miesto výskytu hlodavcov a zasuňte až po horný kryt do zeme. Solárny článok začne napájať vibrátor a súčasne nabije zabudované batérie. Vibrácie v pôde vyvolávajú takzvané únikové správanie a vy tak máte istotu, že nepozvaný hosť už sa nevráti.

 

Radosť z vlastnej úrody je nekonečná
Ste presvedčení, že ovocie a zelenina vypestovaná na vlastnej záhradke vlastnými rukami chutí inak, než kupovaná? V tom prípade už určite máte v pivnici, dielni alebo zimnej záhrade sadbovače plné malých rastliniek. Stránky kalendára a jarné lúče prezrádzajú, že už by ste mali začať s prípravou pareniska a skleníku. Poriadne je vyvetrajte, navezte kvalitnú zeminu (ideálne zmiešanú s kompostom) a do ich blízkosti umiestnite nádrže na dažďovú vodu. Tá je totiž pre zálievku oveľa vhodnejšia ako studená voda z vodovodného potrubia.
 

Hustý zelený koberec ako semiš

Prejdite sa po trávniku, pozbierajte vetvičky, kamene, pohrabkajte ideálne kovovými hrabľami suché lístie a suchú starú trávu. Zbavte sa machu, ktorý sa veľmi rýchlo rozrastá a bohužiaľ tiež dusí a vytláča trávu. Trávne trsy, mach i staré zvyšky trávy dokonale prereže vertikutátor. Trávnik sa tak po zime doslova nadýchne a nové rastlinky dostanú priestor pre rast. Prázdne miesta znovu osejte zmesou trávneho semena ideálne zmiešaného s hnojivom. S hnojením pokračujte pravidelne dlhšiu dobu, starostlivosť sa vám rozhodne oplatí.

 

Viete, že burina zo záhrady nemusí mieriť rovno do kompostéra? Niektoré druhy dokážu veľmi slušne poslúžiť v kuchyni aj pri liečbe rôznych neduhov.

 

 

Žihľava dvojdomá - využitie vo vlasovej kozmetike ako základ do šampónov, v pleťovej kozmetike ako prísada do krémov proti mastnej pleti. Lieči reumatizmus, prečisťuje o

rganizmus, znižuje hladinu cukru v krvi. Listy mladej rastlinky sú vhodné do čerstvých šalátov alebo dusené s cesnakom a smotanou miesto špenátu.
Sedmokráska obyčajná - kúpeľ v náleve zo sedmokrások osvieži unavené telo, upokojuje zažívanie pri hnačkách a kataroch, listy sedmokrásky pomáhajú hojiť rany a odreniny. Liečia dýchacie cesty, bolesti v krku a upokojujú ochorenie žlčníka.
Podbeľ lekársky - listy podbeľa svojou chuťou skvele dopĺňajú zeleninové šaláty. Sliz rastliny uľaví od dráždivého suchého kašľa, odvar napomáha pri nádche, chrípke a astme. Je účinný pri liečbe žalúdočných vredov a Crohnovej chorobe.
Prvosienka jarná (Maxana) - kvety sa používajú do ovocných zaváranín a džemov, výluh z listov napomáha pri vykašliavaní, uvoľňuje hlieny, tlmí zápaly. Petrklíčový čaj pomáha pri nespavosti a zlepšuje zaspávanie u detí. Napomáha pri bolestiach hlavy a upokojuje migrény.
Púpava všeobecná - je hojne využívaná v kozmetike do čistiacich mliek pre suchú, zrelú a žltkastú pokožku. Lieči choroby pečene a žlčníka, priaznivo ovplyvňuje funkciu pankreasu, žalúdka, obličiek. Podporuje trávenie, pomáha pri celkovej detoxikácii organizmu, znižuje hladinu krvného cukru.

 

 

 

 

 

Krásne jar praje TIPA.EU